Inspiracje w stylu retro: Powrót do przeszłości w aranżacji wnętrz

Dom i wnętrze

Inspiracje w stylu Retro: Powrót do przeszłości w aranżacji wnętrz

Z każdym rokiem coraz bardziej popularne staje się tworzenie przestrzeni, które nawiązują do przeszłości. Nic więc dziwnego, że w aranżacji wnętrz styl retro zyskuje coraz większą popularność. W tak urządzonych pomieszczeniach panuje wyjątkowa atmosfera, która wciąga swoim nostalgią i klimatem. W naszym artykule przedstawiamy inspiracje i porady na temat aranżacji wnętrz w stylu retro.

  1. Co to jest styl retro?

Styl retro to modny trend, który odwołuje się do mebli, wzorów i dodatków z dawnych lat, czyli okresu od lat 20. do późnych lat 70. ubiegłego wieku. Propaguje on ponowne wykorzystanie starych mebli i przedmiotów zamiast kupowania nowych. Charakteryzują go jaskrawe kolory i kontrasty. Styl ten idealnie wpisuje się w filozofię ekologii, a jednocześnie pozwala na tworzenie niepowtarzalnych wnętrz.

  1. Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Wnętrze w stylu retro musi być przede wszystkim spójne i mieć mocny akcent retro. Można zacząć od podłogi i ścian. Parkiety z desek dębowych w połączeniu z jaskrawymi tapetami czy kafelkami w żywych kolorach będą idealnymi elementami nawiązującymi do stylu retro. W meblach warto postawić na klasyczne fotele, stoły i szafki z charakterystycznymi nogami, a także na metalowe akcenty, jak np. lustro w ramie z miedzi.

  1. Jakie dodatki wybrać do retro wnętrza?

Dodatki to kluczowy element w aranżacji wnętrz w stylu retro. Warto zdecydować się na jaskrawe kolory i wzory. Ślady lat 50. i 60. to popularne motywy w postaci abstrakcyjnych kształtów, panterek czy kwiatów. Dywan z dużymi wzorami, barwne poduszki czy zasłony w ceglastych barwach będą perfekcyjnym dopełnieniem stylowej aranżacji wnętrza.

  1. Jakie oświetlenie wybrać do stylowego wnętrza?

Oświetlenie to kolejny kluczowy element w aranżacji wnętrz w stylu retro. Najlepiej wybrać lampy, które będą nawiązywać do lat 60. i 70. Warto postawić na konstrukcje z chromowanymi kloszami, a także modele z ozdobnymi elementami wykonanymi z kolorowego szkła. Kinkiety ze srebra czy mosiądzu również idealnie pasują do stylu retro i z pewnością ożywią wystrój Twojego wnętrza.

  1. Podsumowanie

Styl retro to wyjątkowy styl, który rozpala wyobraźnię i pozwala na stworzenie niepowtarzalnych wnętrz. W aranżacji takiego pomieszczenia warto postawić na spójność elementów i jaskrawe kolory. Odpowiednio dobrane meble, dodatki oraz oświetlenie pozwolą Ci stworzyć idealną przestrzeń inspirowaną stylem retro.