Porady dotyczące wyboru i układu kamienia naturalnego w aranżacji wnętrz

Dom i wnętrze

Wybierając kamień naturalny do aranżacji wnętrz warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Odpowiednie dobranie rodzaju kamienia oraz jego układu pozwoli na uzyskanie efektownej i trwałej aranżacji wnętrza. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci w wyborze i układzie kamienia naturalnego w Twoich wnętrzach.

 1. Dopasuj kamień do stylu wnętrza
  Kamień naturalny jest doskonałym materiałem do aranżacji różnych stylów wnętrz, jednak warto zwrócić uwagę na jego dobre dopasowanie do aranżacji i stylu. Przykładowo, marmur świetnie prezentuje się w klasycznych wnętrzach, granit natomiast w nowoczesnych. W przypadku rustykalnych wnętrz, doskonale będzie się sprawdzać kamień w naturalnym kolorze.

 2. Zwróć uwagę na właściwości kamienia
  Kamienie naturalne są doskonałymi materiałami dekoracyjnymi, jednak przed ich zastosowaniem warto dokładnie zastanowić się nad ich właściwościami. Na czele z aczy jest to kamień odporny na ścieranie, czy też na nasiąkanie. Przykładowo, marmur jest dość łatwo ścieralnym kamieniem, podczas gdy granit jest trudnodostępną i niezwykle trwałą skałą.

 3. Zwróć uwagę na wymiary i układ kamienia
  W przypadku elewacji domu, podłogi czy blatu kuchennego, należy również zwrócić uwagę na wymiary i układ kamienia. Przed zakupem kamienia naturalnego, warto dokładnie zaplanować układ i przygotować odpowiedni projekt, który uwzględni wymiary materiału i układ płytek. Dzięki temu unikniemy dalszych problemów związanych z układaniem kamienia.

 4. Wykorzystaj różne rodzaje kamienia w jednym pomieszczeniu
  Kamienie naturalne różnią się nie tylko kolorami i wzorami, ale również teksturą. Możemy wykorzystać je w jednym pomieszczeniu w celu uzyskania ciekawych aranżacji. Przykładowo, zastosowanie dobrze skomponowanych płytek marmurowych z kolorowymi kamieniami, może przynieść znakomite efekty aranżacyjne.

 5. Zwróć uwagę na kamień ozdobny
  Kamienie ozdobne to doskonały sposób na uatrakcyjnienie wnętrza, dodanie mu indywidualnego klimatu i charakteru. Ładnie prezentujące się kamienie ozdobne, mogą być wykorzystane zarówno w całych ścianach, jak i w określonych częściach pomieszczenia. Przykładowo, jasne kamienie ozdobne w kontraście z ciemnymi meblami mogą rewelacyjnie wyglądać w kuchni.

Podsumowując, wybierając kamień naturalny do aranżacji wnętrz warto zwrócić uwagę nie tylko na styl i kolor, ale również na właściwości kamienia. Warto wybrać kamień naturalny o odpowiednim stopniu twardości i wytrzymałości, dopasować go do wymiarów pomieszczenia oraz zwrócić uwagę na kamienie ozdobne. Dzięki temu nasi wnętrza staną się bardziej efektowne i oryginalne.