Jak usunąć plamy z tłuszczu: Skuteczne metody i środki do czyszczenia

Dom i wnętrze

Usuwanie plam z tłuszczu – poradnik
Plamy z tłuszczu zdarzają się każdemu, bez względu na to, jak starannie przygotowywane są posiłki. Są one zazwyczaj trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli nie zostaną szybko zauważone i usunięte. Często zdarza się, że tłuszcz przedostaje się w głąb tkanin i zmasakrowanie go jest prawie niemożliwe. W tym artykule przedstawimy kilka skutecznych metod i środków do usuwania uporczywych plam z tłuszczu.

 1. Szybkie działanie

Najważniejszą kwestią przy usuwaniu plam z tłuszczu jest szybkie działanie. Im dłużej plama pozostaje na materiale, tym trudniej będzie ją usunąć. Dlatego też, jak tylko zobaczysz plamę z tłuszczu, natychmiast ją usuń.

 1. Środki do czyszczenia
 • Mąka kukurydziana lub mąka ziemniaczana:
  Nałóż na plamę i pozostaw na kilka godzin, aby wchłonąć tłuszcz. Następnie czyść materiał szczotką do zębów.

 • Soda oczyszczona:
  Nałóż na plamę, aby wchłonęła tłuszcz. Następnie wypierz ubranie zgodnie z etykietą.

 • Płyn do naczyń:
  Wlej trochę płynu do naczyń na plamę z tłuszczu i pozwól mu działać na kilka minut przed praniem.

 • Alkohol:
  Nałóż na plamę chusteczkę nasączoną alkoholem lekkim, a następnie wypierz ubranie zgodnie z etykietą.

 • Octan sodu:
  Roztwór octanu sodu jest najlepszym środkiem na plamy z tłuszczu. Należy jednak ostrożnie stosować ten środek, ponieważ jest on łatwopalny i trujący. najlepiej skorzystać z gotowych preparatów z octanem sodu w składzie.

 1. Pranie
 • Pranie w gorącej wodzie:
  Plamy z tłuszczu zwykle dobrze reagują na pranie w gorącej wodzie. Jednak nie wszystkie materiały mogą być prane w wysokich temperaturach. Sprawdź etykietę ubrania i postępuj zgodnie z zaleceniami.

 • Sól:
  Posyp plamę solą na kilka godzin, aby wchłonęła tłuszcz. Następnie wypierz ubranie zgodnie z etykietą.

 • Proszek do prania:
  Nałóż proszek na plamę z tłuszczu i pozostaw na kilka godzin, aby wchłonął tłuszcz. Następnie wypierz ubranie zgodnie z etykietą.

 1. Wybielanie

Jeśli plama z tłuszczu jest bardzo uporczywa i nie można jej usunąć za pomocą powyższych metod, można spróbować wybielić ubranie. Można użyć wybielacza do tkanin lub wybielacza chlorowego. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie tkaniny są odporne na wybielanie.

 1. Profesjonalna pomoc

Jeśli plama z tłuszczu nie chce zniknąć, warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia. Skontaktuj się z pralnią, która zajmuje się usuwaniem plam z tłuszczu. Pranie w pralni nie tylko usunie plamę, ale także odświeży tkaninę, dzięki czemu będzie ona wyglądać jak nowa.

Podsumowanie

Plamy z tłuszczu nie muszą być problemem, jeśli natychmiast podjąć odpowiednie działania. Zastosowanie środków do czyszczenia, prania w gorącej wodzie, soli, proszku do prania, wybielaczy czy też skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się usuwaniem plam z tłuszczu to skuteczne sposoby na pozbycie się tego kłopotliwego problemu. Pamietaj że im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na całkowite usunięcie plamy.