Inspirowane naturą: Pomysły na aranżację ogrodu i tarasu z wykorzystaniem roślinności

Dom i wnętrze

Inspirowane naturą: Pomysły na aranżację ogrodu i tarasu z wykorzystaniem roślinności

Przy tworzeniu aranżacji ogrodu czy tarasu warto wykorzystać to, co najlepsze daje nam natura. Roślinność od wieków stanowi ozdobę domów, pałaców i zamków. Bez niej jakby brakowało w nich romantyzmu i naturalnego piękna. Czy wiesz, jak wykorzystać roślinność w aranżacji swojego ogrodu? Oto kilka inspiracji.

  1. Stwórz naturalną altanę

Do zbudowania altany sprawdzą się liście bluszczu, klimatisu, powojów, pnących róż, clematisów czy winorośli. Niezwykle malownicze efekty daje również zastosowanie ażurowej architektury w formie drzewek z klonów japońskich, magnolii, tuji czy cyprysów. Gdy rośliny pokryją całą konstrukcję, altana stanie się oazą spokoju i uroku.

  1. Wzoruj się na stylu poszczególnych regionów

W zależności od kraju czy regionu, możemy znaleźć swoją inspirację w charakterystycznych formach roślinności. Na przykład w Hiszpanii warto wykorzystać dzikie trawy, jałowce i oliwki, a w Japonii – drzewa kwitnące w kolorach od jasnofioletowego po intensywny róż, jak kryształowe grona kwiatów. W Polsce popularne są hortensje, róże i kruszynki.

  1. Daj się uwieść ciągle kwitnącym roślinom

Rośliny ciągle kwitnące zawsze są ozdobą ogrodu i jeśli chcemy na co dzień oglądać żywe kolory, to warto wysiać takie kwiaty jak pełnik, dzwonki, helenium, płomyk wiechowaty czy lobelia. Te rośliny kwitnąc od czerwca do września, zaspokoją nawet najbardziej wyrafinowane upodobania użytkownika ogrodu lub tarasu.

  1. Stwórz swój własny ogród warzywny

Co może być bardziej naturalnego niż sałata, koper, marchew czy pomidory, które sami wyhodowaliśmy w swoim ogrodzie. Warzywa nie tylko cieszą oko, ale przede wszystkim dają dużo radości, kiedy możemy odkrywać ich smak i konsystencję. Wykorzystajmy przestrzeń ogrodu lub tarasu, aby stworzyć swój własny mini ogródek warzywny.

  1. Zawierz naturze w formie niewielkich oczek wodnych

Jeśli posiadamy w ogrodzie miejsce, możemy skorzystać z możliwości i zbudować niewielkie oczko wodne. Wśród innych roślin rozwijają się w nim są rośliny wodne, takie jak lilia, irysy czy storczyki wodne. Oczko wodne daje wrażenie chłodu i orzeźwienia, zwłaszcza w upalne dni.

Podsumowując, aby uzyskać harmonijne i naturalne połączenie roślinności z aranżacją tarasu czy ogrodu, warto inspirować się naturą. Ciesze się żywym kolorem roślin, zapachem i ich oryginalnymi formami, nadającym każdemu miejscu piękno i spokój.