Porady dotyczące wyboru i pielęgnacji tapet: Jak ożywić swoje wnętrza wzorami i kolorami

Dom i wnętrze

Wybierając tapety do naszych wnętrz, zwracamy uwagę na wiele aspektów. Najważniejsze są oczywiście wzory i kolory, które mają wpływ na całe aranżacje i nasze samopoczucie. Jeśli tylko wybierzemy odpowiednie tapety, w naszych pokojach zapanuje przyjemna atmosfera, która będzie sprzyjała naszemu wypoczynkowi i relaksowi. Jednakże, wybór tapet to nie tylko kwestia estetyczna. Musimy pamiętać, żeby wybierając tapety, kierować się także ich jakością i trwałością. Jak zatem wybrać idealne tapety i jak o nie zadbać, aby służyły nam przez długi czas?

 1. Wybór tapet
  Kiedy zaplanujesz już kolorystykę swojego pokoju, musisz zwrócić uwagę na to, jaki wzór tapety będzie do niego pasował. Zanim wybierzesz konkretny wzór, zastanów się nad tym, jaki nastrój chcesz w nim wywołać. Tapeta w ciemne, mocne wzory, może zdominować pokoju i przytłaczać, dlatego lepiej zdecydować się na lekkie, pastelowe wzory.

 2. Kolory
  Przy wyborze koloru tapety, należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze wpisuje się ona w nasze wnętrze i czy nie wprowadza do niego złego nastroju. Kolory ciepłe, np. beże, żółcie czy pomarańcze, tworzą we wnętrzu przyjemną i miłą atmosferę. Jeśli jednak chcemy wnętrza ożywić i dokonać pewnego akcentu, lepiej wybrać mocniejsze kolory, np. fiolety czy jasnozielone.

 3. Wzory
  Kiedy już wybraliśmy odpowiedni kolor, przyszedł czas na wybór wzoru. Tutaj możliwości jest wiele: kwiaty, geometryczne kształty, kreski czy kropki. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać, ponieważ za duży wzór może zdominować całą aranżację i przytłoczyć wnętrze. W przypadku małych pokoi, lepiej wybrać mniejsze wzory, a do większych pomieszczeń, możemy z powodzeniem zastosować większe wzory.

 4. Jak dbać o tapety?
  Tapety to nie tylko wybór odpowiedniego wzoru i koloru, ale też ich późniejsza pielęgnacja. Aby tapety jak najdłużej wyglądały pięknie i zachowały swoje właściwości, należy zadbać o ich zachowanie. Przede wszystkim tapetę należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem, wilgocią i parą, ponieważ to one są jej najsłabszymi punktami. W przypadku zabrudzeń, należy zastosować specjalistyczny środek do czyszczenia tapet i delikatnie przetrzeć zabrudzone miejsca. Należy jednak uważać, żeby nie zgnieść tapety ani nie przetrzeć jej zbyt mocno, ponieważ zniszczy to jej powierzchnię.

 5. Podsumowanie
  Wybierając tapety do naszych wnętrz, zwracajmy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale też na ich jakość i trwałość. Dobrej jakości tapeta to gwarancja, że przez długi czas będzie pięknie ozdabiała nasze wnętrza i będzie nam służyła. Pamiętajmy więc, żeby wybierając tapetę, kierować się nie tylko estetyką, ale też jej funkcjonalnością.