Na jakiej wysokości powiesić karnisze: Praktyczne wskazówki aranżacyjne

Dom i wnętrze

Praktyczne wskazówki aranżacyjne dla powieszenia karniszy

Artykuł ten stanowi bardzo praktyczny przewodnik dla osób, które chcą powiesić karnisze we wnętrzach swojego domu lub mieszkania. Pomocną informacją będzie na pewno odpowiednia wysokość, na której należy zamocować karnisz. Oto kilka wskazówek:

  1. Wysokość sufitu

Pierwszym krokiem jest zawsze pomiar wysokości sufitu. Wówczas wiemy, jaka będzie wartość, na której będziemy kierować się przy powieszeniu karnisza. Uwzględnienie kształtu pokoju i pozostałych elementów składowych tej przestrzeni to kolejny ważny aspekt, który wpłynie na takie decyzje.

  1. Wysokość okien

W przypadku, gdy karnisz będzie miał służyć do powieszenia firany lub innych ozdobnych elementów, warto zwrócić uwagę na ich długość. Wówczas warunki doboru wysokości opierać należy głównie na wymiarach posiadanych okien. Dobra praktyką jest również postawienie na kilkucentymetrowy luz między dolną krawędzią okna, a długością samej karniszy.

  1. Wysokość umiejscowienia mebli

Gdy mamy duży pokój z wieloma meblami, karnisz będzie stanowił dopełnienie całości aranżacji. W skrócie, jako zasłonę powinniśmy myśleć o nim w kontekście innych wyposażeniowych elementów. Prawidłowo powieszone karnisze, umieszczone powyżej mebli, zawsze będą wyglądać korzystniej. Co więcej, dobrym wyborem jest także wysunięcie karnisza lekko poza obręb okna.

  1. Kierunek wbudowania okien

Nie zawsze jednoznacznie płytka ściana boczna dla zainstalowania karnisza będzie odpowiednią rozwiązaniem. Trzeba zawsze zwrócić uwagę też na kierunek, w którym wbudowane są okna. Warto pamiętać, że gdy nasza przestrzeń ma podłużny charakter, umiejscowienie karniszy powinno odbywać się niemal od strony ścian wzdłużnych.

  1. Wskazówki praktyczne

Ostateczna decyzja, gdzie powiesić karnisze powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji. Usługi fachowców, którzy pomogą doradzić oraz zamontować karnisze na najodpowiedniejszej wysokości, są również dobrym wyjściem. Kiedy jednak decydujemy się na samodzielne działanie, pamiętajmy o sposobie mocowania – źle przeprowadzone otwory partnerki ściennej, mogą fizycznie przekreślić nasze wcześniejsze plany.

Podsumowanie

Zarówno w przypadku nowych nabytków karniszy, jak i przy remontach, warto zawsze zwrócić uwagę na odpowiedni dobór miejsca jego zamocowania. Powyzsze wskazówki są idealną inspiracją, jak dokonać tej decyzji, by karnisz w przypadku naszej przestrzeni wyglądał korzystnie. Konkretna wysokość zależy przede wszystkim od pomysłu, ale i indywidualnych upodobań użytkowników. Dobra rada na zakończenie – warto pomyśleć o powieszeniu karniszy poziomo – rozwiązanie idealnie nadaje się do karniszy a także podkreśli kształt pokoju.