Jak stworzyć przestronną i funkcjonalną garderobę: Organizacja ubrań i akcesoriów

Dom i wnętrze

Stworzenie przestronnej i funkcjonalnej garderoby to wyzwanie dla większości osób. Kupujemy więcej ciuchów, niż faktycznie potrzebujemy i często trzymamy je w różnych miejscach, co sprawia, że trudno utrzymać porządek. Jednak odpowiednia organizacja ubrań i akcesoriów może znacznie ułatwić życie i sprawić, że korzystanie z naszej garderoby będzie przyjemnością. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na stworzenie funkcjonalnej i przestronnej garderoby.

 1. Planowanie przestrzeni

Przed przystąpieniem do organizowania garderoby warto przemyśleć, jakiej przestrzeni faktycznie potrzebujemy. Należy pamiętać, że dobre natężenie przestrzeni to około 30 cm na 1 osobę, więc w przypadku małych pomieszczeń, trzeba dokładnie zaplanować, jak w najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. Ważne jest także, aby dobre oświetlenie w garderobie, dlatego warto zainstalować kinkiety lub dobry punkt oświetlenia centralnego, który oświetli nasze ubrania i akcesoria.

 1. Organizacja ubrań

Jednym z podstawowych elementów organizacji garderoby jest odpowiednie rozmieszczenie ubrań. Najlepszym sposobem na to, aby uniknąć bałaganu, jest podzielenie ubrań na grupy, na przykład: koszule, ubrania sportowe, swetry itp. W ten sposób łatwiej porządkować i łatwiej znaleźć to, czego akurat potrzebujemy. W przypadku wysokich pomieszczeń doskonale sprawdzą się półki oraz wieszaki.

 • Na wieszakach możemy powiesić: koszule, bluzy, koszulki, marynarki i żakiety.
 • Na półkach warto umieścić swetry i ubrania sportowe.
 • W dolnej części garderoby można umieścić szuflady, w których znajdą miejsce drobiazgi, takie jak: bielizna, skarpetki, rajstopy itp.
 1. Akcesoria i dodatki

Organizacja dodatków i akcesoriów to kolejny element, który wpływa na funkcjonalność garderoby. Istotne jest, aby mieć na nie odpowiednie miejsce, aby zawsze było łatwo znaleźć to, czego potrzebujemy.

 • Na półki najlepiej nadają się pudełka lub kosze, w których możemy trzymać np. paski, rękawiczki, czapki, szaliki i biżuterię.
 • Na drążkach warto umieścić wieszaki z krawatami oraz szalami lub chustami.
 • Na dolnej półce można umieścić przybornik na buty lub torby.
 1. Minimalizm w garderobie

Bardzo ważnym elementem organizacji garderoby jest wystrzeganie się zjawiska “za mało miejsca”. Warto zdać sobie sprawę, że mniej często oznacza więcej, a posiadanie mniejszej ilości ubrań i akcesoriów, które pasują do siebie i tworzą spójną kolekcję, może ułatwić organizację. Dlatego warto przemyśleć swoje preferencje i zrezygnować z rzeczy, których już nie nosimy, a które zajmują cenne miejsce w naszej garderobie.

 1. Regularne porządki

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest regularne porządkowanie garderoby. Warto zrobić to przynajmniej raz na miesiąc, aby pozbyć się rzeczy, których już nie używamy. W ten sposób utrzymamy porządek i unikniemy bałaganu.

Podsumowanie

Stworzenie funkcjonalnej i przestronnej garderoby wymaga czasu i wysiłku, ale może ułatwić nasze codzienne życie. Planowanie przestrzeni, odpowiednia organizacja ubrań i akcesoriów oraz regularne porządki są kluczowe dla zapewnienia porządku w naszej garderobie. Zaletą takiego podejścia jest także to, że łatwiej będzie nam znaleźć to, czego potrzebujemy i nasza codzienna rutyna będzie znacznie prostsza i przyjemniejsza.