Dobrze zaprojektowane i skonfigurowane oświetlenie może naprawdę zmienić nasz dom. Zachęcająco zaprojektowane i funkcjonalne inteligentne oświetlenie może mieć jeszcze większy wpływ. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwe rozwiązanie i jak skonfigurować inteligentne oświetlenie w domu?
- Wybór oświetlenia: LED, żarówki halogenowe, fluorescencyjne lub tradycyjne żarówki?
Oświetlenie LED jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej wydajnym wyborem. Mają długi czas pracy, ciepły kolor światła oraz potrafią zmniejszyć zużycie energii nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Fluorescencyjne i żarówki halogenowe są trochę tańsze, ale również bardziej energochłonne. Jeśli chcesz użyć tradycyjnych żarówek, warto sprawdzić, czy maja opcje zasilania poziomem napięcia, ponieważ wiele inteligentnych przełączników nie działa poprawnie z żarówkami zasilanymi prądem zmiennym.
- Wybór systemu inteligentnego oświetlenia: Wi-Fi, Bluetooth, Z-Wave, Zigbee
Istnieją dwa rodzaje inteligentnego oświetlenia: Wi-Fi i bezprzewodowe przy użyciu protokołów bezprzewodowych takich jak Bluetooth, Z-Wave lub Zigbee. Wi-Fi umożliwia zdalne sterowanie i kontrolę za pomocą aplikacji na smartfonie lub tablet (lub za pomocą głośnika głosowego). Bezprzewodowe rozwiązania są tańsze i bardziej skalowalne, ale zwykle wymagają urządzenia kontrolnego lub większej konfiguracji.
- Kontrola oświetlenia: aplikacje mobilne, głośniki głosowe, piloty
Inteligentne oświetlenie może być kontrolowane za pomocą aplikacji mobilnych, głośników głosowych jak Amazon Echo lub Google Home lub nawet pilotów, które można przymocować do ściany. W zależności od Twoich potrzeb, warto wybrać odpowiednie rozwiązanie do kontrolowania oświetlenia.
- Automatyzacja: harmonogramy, czujniki ruchu i zmierzchu
Automatyzowanie oświetlenia może znacznie zwiększyć jego użyteczność i oszczędzić energię. Gdy połączysz inteligentne oświetlenie z czujnikami ruchu lub zmierzchu, oświetlenie włączy się lub wyłączy, gdy wejdziemy lub wyjdziemy z pomieszczenia, lub gdy będzie się ściemniać. Możesz również ustawić harmonogramy dla oświetlenia, aby włączało się i wyłączało w ustalonych godzinach, noce, wakacje lub dni tygodnia.
- Wybór właściwego oświetlenia dla każdego pomieszczenia
Ostatnią ważną sprawą jest odpowiedni dobór oświetlenia do każdego pomieszczenia. W jadalni lub salonie warto zastosować lampy kinkietowe i kinkiety, które pozwolą na stworzenie romantycznej atmosfery. W kuchni lub łazience najlepiej sprawdzają się światła punktowe, które zapewnią wystarczającą ilość światła przy wykonywaniu czynności. W pokoju dziecięcym lub sypialni wybierz oświetlenie o niskiej intensywności, dzięki czemu ułożenie się do snu stanie się łatwiejsze.
Inteligentne oświetlenie to świetna inwestycja w dom, ale przed zakupem warto rozważyć wszystkie opcje dostępne na rynku oraz upewnić się, że twoje preferencje są zgodne z twoim budżetem. Praktykowanie automatyzacji może oszczędzić energię i ułatwiać życie. Ostatecznie, pamiętaj aby wszystko zrobić ze smakiem i przygotować oświetlenie, które pomoże Ci stworzyć przytulny domowy klimat.