Czym pomalować plastikowe doniczki: Pomysły na kreatywną metamorfozę

Dom i wnętrze

Plastikowe doniczki – czyli jak stworzyć piękne i oryginalne aranżacje roślinne

W każdym domu znajduje się co najmniej jedna plastikowa doniczka, która z upływem czasu zaczyna tracić swój urok. Jednak nie ma potrzeby wyrzucania jej na śmietnik. Wystarczy odrobina kreatywności oraz odpowiednie pomalowanie, aby stworzyć piękne i oryginalne aranżacje roślinne. W artykule przedstawiamy najlepsze sposoby na to, jak pomalować plastikowe doniczki.

 1. Przygotowanie do malowania – czyszczenie

Zanim przystąpimy do malowania, ważne jest właściwe przygotowanie doniczki. Należy ją dokładnie umyć i osuszyć, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i tłuszcz. Jeśli doniczka jest mocno zabrudzona, można użyć detergentu lub środka czyszczącego. Po umyciu trzeba odczekać, aż całkowicie wyschnie. W ten sposób farba nie będzie miała problemów z przyleganiem do powierzchni.

 1. Farby i ich właściwości – wybór odpowiedniego rodzaju farby

Istnieje mnóstwo rodzajów farb, które można zastosować do pomalowania plastikowych doniczek. Najlepsze do tego celu są farby w sprayu. Farby te są łatwe w aplikacji, szybko schną oraz tworzą równomierną powłokę. Farby w sprayu możemy kupić w każdym sklepie z artykułami do malowania. Ważne, aby wybrać farbę do plastiku, która jest w stanie przetrwać warunki zewnętrzne, bo taka doniczka będzie narażona na różnego rodzaju warunki atmosferyczne.

 1. Techniki malowania – dobór odpowiedniej techniki

Malowanie doniczki polega na nałożeniu kilku warstw farby spray. W zależności od wybranej techniki malowania, uzyskamy różne efekty. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

 • Ombre – aby uzyskać efekt ombre, należy postawić doniczkę na stole i malować ją od góry, przesuwając stopniowo spray w dół. Z każdą warstwą farby, należy oddalać się coraz bardziej, aby uzyskać efekt stopniowej zmienności koloru.
 • Metaliczny kolor – do uzyskania efektu metalicznego, trzeba wybrać farbę w sprayu, która zawiera drobinki metalu. Malując doniczkę należy nakładać na nią cienkie warstwy farby w jednym kierunku. Efekt będzie piękny, jeśli będzie połyskliwy i równomierny.
 • Mat – jeśli wolimy matowy wygląd doniczki, należy wybrać farbę w sprayu, która ma matowe wykończenie. Odległość pomiędzy doniczką a sprayem powinna wynosić około 30 cm, a warstwy należy nakładać cienko.
 1. Dodatki i motywy – jak ozdobić pomalowaną doniczkę

Pomalowanie doniczki to tylko pierwszy krok. Aby stworzyć jeszcze oryginalniejszą aranżację, warto użyć jeszcze dodatków i motywów. Poniżej przedstawiamy kilka sposób na to:

 • Naklejki – można kupić naklejki, które będą idealnie pasować do pomalowanej doniczki. Warto wybrać takie, które są łatwo zmywalne, bo w ten sposób będziemy mogli po zmianie motywu, łatwo zdjąć naklejkę i dokleić nową.
 • Sznurek – używanie sznurka, który ozdobi doniczkę, jest jednym z najszybszych i najłatwiejszych sposobów na to, jak upiększyć doniczkę. Wystarczy kilka okrążeń wokół doniczki, użytego w kolorze, który idealnie pasuje do pomalowanej doniczki.
 • Szkło akrylowe – można kupić szkło akrylowe w różnych kolorach i kształtach. Umieszczenie go na dnie doniczki, stworzy piękne odbicie i efektowną całość.
 1. Kompozycje roślinne – co sadzić w pomalowanych doniczkach

Pomalowane doniczki to piękne ozdoby, ale co z nimi zrobić, by stworzyć wyjątkowe aranżacje roślinne. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów:

 • Kilka doniczek w kolorze – ustawienie kilku doniczek w tym samym kolorze obok siebie, stworzy piękny efekt vintage w wiosennych lub letnich aranżacjach.
 • Piękne kwiaty – wprowadzenie kolorowych kwiatów do pomalowanych doniczek, ożywi każde pomieszczenie i stworzy przyjazną atmosferę.
 • Rośliny liściaste – zieleń jest modne, dlatego warto wykorzystać pomalowane doniczki do uprawy roślin liściastych, które nadają przestrzeni bardziej naturalnego stylu i uroku.

Podsumowując, malowanie plastikowych doniczek to świetny sposób na odświeżenie i zmianę ich wyglądu. Odpowiedni wybór farb, technik malowania oraz dodatków i motywów pozwolą na stworzenie pięknych aranżacji roślinnych, które będą ozdobą każdego wnętrza.