W dzisiejszych czasach wiele rodzin decyduje się na edukowanie swoich dzieci w domu. Dlaczego? Z różnych powodów, m.in. ze względu na duże ilości zakażeń w przedszkolach i szkołach, brak czasu na codzienne dojazdy do placówki czy chęć lepszego zaangażowania się w edukację dziecka. Jednym z kroków, który można podjąć w celu ułatwienia przyuczenia malucha do nauki i umożliwienia mu zabawy w komfortowych warunkach, jest stworzenie małego przedszkola w domu. Jak to zrobić?
- Planuj
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: dla jakiej grupy wiekowej będzie przeznaczone to przedszkole? Jak dużo miejsca mamy do dyspozycji? Jakim stylem będziemy się kierować? Ważne są także kwestie praktyczne, jak np. ilość szafek i półek, jaka będzie potrzebna do przechowywania ubrań czy zabawek.
- Stwórz strefy
Dobrym pomysłem jest podział przestrzeni na kilka stref, m.in. na strefę relaksu, kreatywną, czy fizyczną. W strefie relaksu warto postawić wygodne sofy lub fotele, poza tym kelnerki i stoliki, aby dziecko mogło swobodnie korzystać z napojów i przekąsek. W strefie kreatywnej warto z kolei umieścić kolorowe meble, jak np. stolik, krzesła czy zabawki do malowania i rysowania. Strefę fizyczną można wyposażyć w materace, skakanki, piłki, a także basen z piłeczkami.
- Dbałość o detale
Małe dzieci uwielbiają zabawki, ale też i kolorowe elementy dekoracyjne. Dlatego warto pomyśleć o ich umieszczeniu w przestrzeni. Można zainwestować w bajkowe kurtyny, dywany o dowolnym wzorze, lampki nocne, dekoracyjne obrazki czy kolorowe narzuty. Jednak nie zapominajmy, że niezwykle ważne są także elementy funkcjonalne takie jak np. dobre oświetlenie czy odpowiednio izolowane ściany.
- Stwórz bibliotekę
Jeśli chodzi o edukację dziecka, to warto zwrócić szczególną uwagę na rozwijanie jego pasji do czytania. Zadbajmy o przestrzeń, w której dziecko znajdzie ciekawe książki dostosowane do swojego wieku. Biblioteka dla dzieci to także miejsce, gdzie mały czytelnik może usiąść i skupić się na lekturze.
- Nie zapomnij o bezpieczeństwie
Małe dzieci to naturalnie bardzo niespokojne, ciekawe świata i podatne na wypadki. Szczególną uwagę należy zatem zwrócić na bezpieczeństwo w przedszkolu w domu. Zawsze warto mieć przy sobie apteczkę, uważać na ostry przedmioty, zabezpieczyć szafki z chemią i niebezpiecznymi narzędziami. Nie zapomnijmy także o żelaznych zasadach – dziecko musi wiedzieć, co wolno, a czego nie.
Aranżacja przedszkola w domu to nie jest proste zadanie, ale możliwe do wykonania. Wystarczy dobrze przemyśleć plan, uwzględnić wszystkie aspekty oraz zainwestować w kolorowe i funkcjonalne elementy, które ułatwią maluchowi zabawę i naukę.