Aranżacja przedszkola w domu: Pomysły na przyjazne dzieciom wnętrza

Dom i wnętrze

W dzisiejszych czasach wiele rodzin decyduje się na edukowanie swoich dzieci w domu. Dlaczego? Z różnych powodów, m.in. ze względu na duże ilości zakażeń w przedszkolach i szkołach, brak czasu na codzienne dojazdy do placówki czy chęć lepszego zaangażowania się w edukację dziecka. Jednym z kroków, który można podjąć w celu ułatwienia przyuczenia malucha do nauki i umożliwienia mu zabawy w komfortowych warunkach, jest stworzenie małego przedszkola w domu. Jak to zrobić?

  1. Planuj

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: dla jakiej grupy wiekowej będzie przeznaczone to przedszkole? Jak dużo miejsca mamy do dyspozycji? Jakim stylem będziemy się kierować? Ważne są także kwestie praktyczne, jak np. ilość szafek i półek, jaka będzie potrzebna do przechowywania ubrań czy zabawek.

  1. Stwórz strefy

Dobrym pomysłem jest podział przestrzeni na kilka stref, m.in. na strefę relaksu, kreatywną, czy fizyczną. W strefie relaksu warto postawić wygodne sofy lub fotele, poza tym kelnerki i stoliki, aby dziecko mogło swobodnie korzystać z napojów i przekąsek. W strefie kreatywnej warto z kolei umieścić kolorowe meble, jak np. stolik, krzesła czy zabawki do malowania i rysowania. Strefę fizyczną można wyposażyć w materace, skakanki, piłki, a także basen z piłeczkami.

  1. Dbałość o detale

Małe dzieci uwielbiają zabawki, ale też i kolorowe elementy dekoracyjne. Dlatego warto pomyśleć o ich umieszczeniu w przestrzeni. Można zainwestować w bajkowe kurtyny, dywany o dowolnym wzorze, lampki nocne, dekoracyjne obrazki czy kolorowe narzuty. Jednak nie zapominajmy, że niezwykle ważne są także elementy funkcjonalne takie jak np. dobre oświetlenie czy odpowiednio izolowane ściany.

  1. Stwórz bibliotekę

Jeśli chodzi o edukację dziecka, to warto zwrócić szczególną uwagę na rozwijanie jego pasji do czytania. Zadbajmy o przestrzeń, w której dziecko znajdzie ciekawe książki dostosowane do swojego wieku. Biblioteka dla dzieci to także miejsce, gdzie mały czytelnik może usiąść i skupić się na lekturze.

  1. Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Małe dzieci to naturalnie bardzo niespokojne, ciekawe świata i podatne na wypadki. Szczególną uwagę należy zatem zwrócić na bezpieczeństwo w przedszkolu w domu. Zawsze warto mieć przy sobie apteczkę, uważać na ostry przedmioty, zabezpieczyć szafki z chemią i niebezpiecznymi narzędziami. Nie zapomnijmy także o żelaznych zasadach – dziecko musi wiedzieć, co wolno, a czego nie.

Aranżacja przedszkola w domu to nie jest proste zadanie, ale możliwe do wykonania. Wystarczy dobrze przemyśleć plan, uwzględnić wszystkie aspekty oraz zainwestować w kolorowe i funkcjonalne elementy, które ułatwią maluchowi zabawę i naukę.